Strona główna » Rolety wewnętrzne – jak je wybrać, by były spójne z aranżacją wnętrza?
Rolety wewnętrzne – jak je wybrać, by były spójne z aranżacją wnętrza?
Praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na odpowiednią regulację światła w pomieszczeniu, są rolety wewnętrzne, które coraz częściej zastępują tradycyjne aranżacje okien. W tym artykule podpowiadamy, jak je wybrać, by idealnie pasowały do pomieszczenia.
Z powodzeniem możesz wewnętrzne rolety łączyć z firankami, zasłonami lub montować solo – w każdej konfiguracji gwarantują swoją funkcjonalność. Są wygodne w obsłudze, mogą być elementem dekoracji i pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego z zewnątrz. Zdecyduj tylko, jaki model idealnie wpisuje się w Twoje preferencje i charakter wnętrza.
Rodzaje rolet wewnętrznych – najpopularniejsze warianty
Rolety okienne różnią się nie tylko wyglądem, ale także konstrukcją i sposobem montażu. Większość z nich występuje w bogatej gamie kolorystycznej, zatem dopasowanie rolet do konkretnej aranżacji będzie bezproblemowe. Do najważniejszych cech zalicza się stopień zaciemnienia i łatwość użytkowania. W czym możesz wybierać?
Rolety dzień-noc – dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo decydować o stopniu naświetlenia pomieszczenia, swobodnie przesuwając poziomo ułożone pasy w górę i w dół. Panele można całkowicie odsłaniać i zasłaniać lub sprawić, by nachodziły na siebie, gwarantują lekki półcień. Cechuje je łatwy montaż oraz wygodna obsługa.
Rolety rzymskie – są wykonane z tkaniny, która przy podnoszeniu układa się w kaskadowe fałdy. To ozdobny wariant wewnętrznych rolet, który stylowo wygląda w oknie na wysokości ⅔ długości wnęki. Zwykle są wykonane z gęstego materiału i przypominają nieco firany. Rolety rzymskie można mocować bezpośrednio do ściany lub na karnisz.
Rolety wolnowiszące – to wariant idealny dla większych okien, mających nawet 2,5 m szerokości. Takie modele doskonale sprawdzają się w zaciemnianiu biur czy obiektów komercyjnych. Wolnowiszące rolety wyróżnia stabilność i łatwość w obsłudze.
Rolety kasetowe – są produkowane pod konkretny wymiar i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Ich materiał zapewnia dobrą ochronę przed słońcem i pełną prywatność. Poliestrowa tkanina o trwałym splocie sprawia, że rolety kasetowe są odporne na blaknięcie. Proste sterowanie i boczne prowadnice ułatwiają zwijanie i przyleganie rolety do okna, co gwarantuje jej niezawodność.
Rolety plisowane – wykonane są z materiału, który podobnie jak w przypadku rolet rzymskich, układa się w subtelne fałdy. Jednak rolety plisowane mogą być montowane bezpośrednio na ramie okna, co pozwala na ich używanie w oknach dachowych czy oknach o nietypowych kształtach.
Verticale – to wewnętrzne rolety okienne układające się w charakterystyczne pionowe pasy, które można spotkać najczęściej w biurach i nowoczesnych mieszkaniach. Są łatwe w obsłudze i odporne na zabrudzenia. Mogą wpuszczać naturalne światło lub je ograniczać, poprzez sterowanie linką lub łańcuszkiem.
Oprócz wymienionych modeli wciąż zainteresowaniem cieszą się drewniane i bambusowe żaluzje wewnętrzne, które będą perfekcyjnie wyglądać w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro, eko lub scandi.
Jak wybrać najlepsze rolety wewnętrzne?
Wybór rodzaju rolet dyktuje sposób montażu, choć w większość modeli gwarantuje on mocowanie na trzy sposoby: do sufitu, do ściany lub do ramy okna. Najpopularniejszy jest montaż inwazyjny na ramę okienną. Co prawda wiąże się to z wywierceniem otworów, ale gwarantuje idealne przyleganie rolety w kasecie.
Inne istotne cechy, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając wewnętrzne rolety to wystrój pomieszczenia i funkcjonalność osłon. Ich design i kolor dyktuje styl wnętrza. Rolety rzymskie dobrze komponują się z tradycyjnymi i klasycznymi aranżacjami, podczas gdy verticale pasują do nowoczesnych przestrzeni. Rolety wewnętrzne oferują różne poziomy regulacji światła, dlatego dobierz taką transparentność osłon, która najlepiej chroni Twoją prywatność.
Podsumowanie
Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju rolet okiennych powinna być uzależniona od tego, jaki efekt dekoracyjny chcesz uzyskać i w jakim stopniu zaciemnić przestrzeń. Jeżeli szukasz osłon minimalistycznych, postaw na nowoczesne plisy. Do wnętrz klasycznych dobierz modele rzymskie albo drewniane żaluzje. Możesz dopasować do nich również firanki i zasłony, by podkreślić charakterystyczną dla stylów tradycyjnych przytulność.