fbpx

Rolety na okna czy żaluzje na okna? Co się lepiej sprawdzi?

Kiedy decydujemy się na wyposażenie naszego domu lub mieszkania, jednym z elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są okna. Odpowiednio dobrana osłona okienna pozwoli na optymalne dostosowanie natężenie światła oraz zapewni prywatność wewnątrz pomieszczeń. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się rolety i żaluzje. Obie opcje mają swoje zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się obu rozwiązaniom. W poniższym artykule sprawdzimy, jakie są różnice między roletami a żaluzjami i które z nich lepiej sprawdzą się w konkretnych warunkach. Zachęcamy do lektury!

Rolety – co warto wiedzieć?

Rolety to rodzaj osłon okiennych, który pełni funkcję ochronną przed światłem słonecznym i promieniowaniem UV. Ich zadaniem jest również zwiększenie prywatności oraz poprawa izolacji termicznej i akustycznej. Produkty są chętnie montowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i firmowych, dzięki swojej funkcjonalności oraz estetycznemu wyglądowi. W zależności od rodzaju materiału i konstrukcji, rolety mają różny stopień przepuszczalności światła. Na rynku dostępne są modele transparentne, półprzezroczyste oraz całkowicie zaciemniające. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje rolet.
 • Rolety materiałowe wolnowiszące lub w kasecie – rolety wolnowiszące są montowane bezpośrednio na ścianie, suficie lub oknie za pomocą wsporników lub uchwytów. Rolety w kasecie natomiast to rodzaj osłony, który montowany jest natomiast w specjalnej obudowie, zwanej kasetą. Zabezpiecza ona materiał rolety przed kurzem i uszkodzeniami oraz nadaje jej elegancki wygląd.
 • Rolety rzymskie – mają składaną strukturę, która umożliwia regulację wysokości. Stylowy wygląd sprawia, że są idealne do eleganckich wnętrz, np. biur, domów urządzonych w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.
 • Żaluzje plisowane – składają się z harmonijkowo złożonej tkaniny (plisowanej). Są lekkie i eleganckie. Sprawdzą się, np. w sypialni lub pokoju dziecięcym.

Rolety – zalety

Przed zakupem konkretnego modelu warto poznać ogólne zalety rolet. Prezentujemy je poniżej. Zalety:
 • regulacja światła,
 • zapewnienie prywatności,
 • poprawa izolacji termicznej i akustycznej w pomieszczeniu,
 • estetyka wykończenia, mnogość kolorów i wzorów,
 • łatwa obsługa,
 • ochrona przed promieniowaniem UV.

Żaluzje na okna – kilka informacji

Żaluzje składają się z poziomych lub też pionowych lamelii, czyli listew, którymi można obracać, w celu regulacji ilości światła przenikającego do wnętrz. Lamele wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej jest to aluminium, PVC, tkanina lub drewno. Głównym zadaniem żaluzji, podobnie jak rolet, jest zapewnienie prywatności domownikom lub pracownikom oraz ochrona przed promieniowaniem UV.

Zalety żaluzji na okna

Żaluzje mają sporo zalet. Dzięki temu są chętnie wybieranymi osłonami okiennymi do domu oraz budynków firmowych. Zalety:
 • solidne wykonanie, z materiałów o podwyższonej wytrzymałości, np. aluminium, PCV,
 • odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i wilgoci,
 • estetyka wykończenia,
 • łatwość obsługi.

Rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje? Wybór uzależniony jest od wielu czynników, np. indywidualnych potrzeb, preferencji, a także wystroju wnętrza. Należy podkreślić, że żaluzje pozwalają na swobodniejszą kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Wystarczy jedynie obrócić odpowiednio lamele i w ten sposób całkowicie bądź wyłącznie częściowo zaciemnić pomieszczenie. Z kolei rolety wykonane są w większości z jaśniejszych tkanin, dlatego świetnie będą pasować do wnętrz urządzonych w bieli lub odcieniach szarości. Idealnie komponują się, np. z nowoczesnym stylem. Podsumowując, wybór konkretnego rodzaju zaciemnienia zależy w największym stopniu od preferencji. Zarówno rolety, jak i żaluzje wykonane są z solidnych materiałów, są dosyć łatwe w obsłudze, a ich montażem powinien zająć się specjalista. Główną różnicą pomiędzy zasłonami okiennymi jest fakt, że rolety zapewniają lepszą izolację akustyczną i termiczną. Natomiast w przypadku żaluzji można dużo swobodniej kontrolować ilość wpadającego światła do pomieszczenia.