fbpx

Żaluzje – idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą kontrolować ilość światła we wnętrzu

Żaluzje dzięki swojej funkcjonalności, umożliwiają wygodną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Dodatkowo chronią przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, a co więcej, doskonale się prezentują i stanowią ozdobę wnętrz zaaranżowanych w każdym stylu. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i jakie żaluzje wybrać? Zachęcamy do lektury!

Żaluzje wewnętrzne- konstrukcja

Żaluzje wewnętrzne montowane są w domach oraz mieszkaniach prywatnych, w biurach, firmach, gabinetach. Ten rodzaj osłon okiennych doskonale sprawdzi się zarówno w kuchni, w salonie czy w łazience, jak i w pomieszczeniach pracowniczych. Jak skonstruowana jest wymieniona osłona? Wymienić tutaj możemy takie elementy, jak:
 • Kaseta – kaseta to znajdująca się na samej górze rynna, w niej ukryty jest mechanizm sterujący żaluzjami.
 • Drabinka – drabinka zazwyczaj wykonana jest ze sznurka lub bardziej ozdobnej tasiemki, do których przymocowane są lamele.
 • Lamele – lamele to poziome „listewki” żaluzji, dzięki którym, za pomocą obracania, możemy ograniczyć ilość dostającego się do pomieszczenia światła.
 • Pokrętło i sznurki – pokrętło i sznurki umożliwiają otwieranie i zamykanie lameli, a także opuszczanie i podciąganie żaluzji.

Żaluzje – zalety

Żaluzje to osłony okienne mające wiele zalet, do najczęstszych należą:
 • ochrona przed słońcem
 • możliwość regulowana lameli – w zależności od preferencji możemy zaciemnić pomieszczenie, wpuścić do niego nieco światła, częściowo lub całkowicie zasłonić okna
 • łatwy i szybki montaż
 • ochrona pomieszczenia przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, a co za tym idzie, większa prywatność.

Żaluzje na wymiar

Największym powodzeniem cieszą się żaluzje wykonane na wymiar. Takie osłony można w 100% dopasować do wystroju danego pomieszczenia. Co więcej, kupując żaluzje na wymiar, zyskujemy pewność, że będą one idealnie dopasowane do okna. Najczęściej fachowcy wykonują pomiar powierzchni szklanych lub otworu okiennego (co jest uzależnione od tego czy wybrane są żaluzje aluminiowe, czy żaluzje drewniane). Następnie ustalane są wszystkie szczegóły, między innymi: szerokość i kolor lameli, a także sposób montażu dopasowany do danej stolarki okiennej. Po zamówieniu i wyprodukowaniu żaluzji na wymiar, odbywa się montaż produktu u klienta.        

Żaluzje – jakie wybrać?

Wybór żaluzji jest bardzo duży. W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych dostępne są żaluzje wykonane z różnych materiałów, w wielu kolorach i w szerokim przedziale cenowym. Szukając idealnego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę:
 • rodzaj pomieszczania, do którego szukamy osłony – czy jest to sypialnia, pokój dzienny, kuchnia czy łazienka?
 • na którą stronę świata patrzymy przez okno i czy w związku z tym mamy większą czy mniejszą ekspozycję na wpadające promienie słoneczne,
 •  wreszcie, bierzemy pod uwagę nasze preferencje i styl wnętrza.
W razie problemów z wyborem zalecamy korzystanie z pomocy fachowców, którzy z pewnością zaproponują optymalne rozwiązanie.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu w domu, mieszkaniu czy biurze. Tego typu żaluzje są odporne na działanie wody i wilgoci, łatwe w utrzymaniu w czystości i trwałe. Ten rodzaj osłon dostępny jest w różnych odcieniach, co pozwala na dopasowanie ich do niemal każdego wnętrza, stylu czy kolorystyki innych elementów wyposażenia.

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane, a więc wykonane z naturalnego materiału, oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, będą prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Takie żaluzje są trwałe, doskonale się prezentują i sprawiają, że w pomieszczeniu robi się przytulniej. Należy jednak pamiętać, że żaluzje drewniane mogą być nieco bardziej wrażliwe na działanie wody oraz wilgoci, przez co dotychczas były rzadziej wybierane do przestrzeni łazienkowej niż żaluzje aluminiowe. Mimo to, obecnie łazienki są zaopatrzone w dobrą wentylację, co sprawia, że żaluzje drewniane sprawdzają się równie dobrze co aluminiowe. Ponad to, produkowane obecnie żaluzje drewniane są wykonane z odmian drewna, które są bardziej odporne na wilgoć. Zakup żaluzji drewnianych związany jest z większym wydatkiem niż kupno aluminiowych.    

Inne rodzaje osłon okiennych

Oprócz wewnętrznych żaluzji drewnianych lub aluminiowych do wyboru mamy także żaluzje zewnętrzne, inaczej żaluzje fasadowe, które dzięki instalacji na zewnątrz nie zabierają miejsca w pomieszczeniu. Żaluzje fasadowe sterowane elektrycznie są wygodną, choć niestety droższą alternatywą dla tradycyjnych żaluzji poziomych. Ponadto, nadal sporą popularnością cieszą się rolety, które dostępne w wielu tkaninach i kolorach: mogą być częściowo przezierne lub całkowicie zaciemniać przestrzeń dzięki opcji „black out”. Rolety dzień noc, w zależności od ustawienia, mogą częściowo odsłaniać widok na zewnątrz lub go zasłaniać. Rolety rzymskie najczęściej wybierane są ze względu na charakterystyczny wygląd i funkcję dekoracyjną. Prawidłowo dobrane osłony sprawią, że okno będzie wyglądało gustownie, odpowiednie rozwiązanie nada charakteru wnętrzu a przy tym, do pomieszczenia dostanie się optymalna ilość promieni słonecznych.

 Podsumowanie

Potrzebujesz osłony okiennej? Żaluzje mogą okazać się doskonałym wyborem, od lat wykorzystywane są one w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i w obiektach użytku publicznego. Duży wybór żaluzji pozwala idealnie dobrać produkt do potrzeb klienta. Zakupić możemy najbardziej uniwersalne żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane, fasadowe ‒ wszystkie umożliwią wygodną regulację ilości światła i będą doskonale prezentować się w pomieszczeniu.