fbpx

Rolety rzymskie w sypialni, salonie i kuchni. Czy wybór materiału ma znaczenie?

Rolety rzymskie są obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym światłem i nagrzewaniem pomieszczenia, dodatkowo urozmaicają design wnętrza. Ich szeroki wybór sprawia, że można dopasować je do wielu różnych stylów. Rolety rzymskie różnią się między sobą tkaniną, z której są wykonane, jej grubością – a więc i funkcjonalnością, a także kolorami i wzorami. Na jaki materiał na rolety rzymskie warto się zdecydować i czym kierować się przy wyborze?

Czy rolety rzymskie są praktyczne?

jakie rolety rzymskie do salonuNiezależnie od tego, z jakiego materiału roleta jest wykonana, wszystkie spełniają kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze zapewniają prywatność, odgradzając od otoczenia. Po drugie chronią przed słońcem wpadającym do pomieszania – tym samym zabezpieczając przed nadmiernym światłem, ale także przed nagrzaniem zwłaszcza w upalne dni. Stanowią również izolację akustyczną. Oprócz funkcji jaką pełnią, praktycznym jest też aspekt ich stosunkowo łatwego utrzymywania w czystości. Jednocześnie charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Niemniej ważna jest też funkcja dekoracyjna – rolety mogą stanowić atrakcyjną, nowoczesną alternatywę dla zasłon. Jakie rolety do pomieszania warto zatem rozważyć?

Jaki materiał najlepszy na rolety rzymskie?

Wybór konkretnego materiału na rolety ma znaczenie nie tylko w kwestii designu, ale także funkcjonalności. Oprócz tego, że dostępne są w wielu kolorach i wzorach – różnią się także grubością, co ma wpływ na izolację i przepuszczanie światła. Poszczególne tkaniny na rolety mogą mieć również inną wytrzymałość, sposób czyszczenia i rzecz jasna – cenę. Zatem jaki materiał na rolety rzymskie będzie najlepszy?

Bawełna – naturalny materiał, popularna tkanina na rolety rzymskie, a jeśli wykonane są z grubej bawełny, w pełni zapewniają zaciemnienie pomieszczenia.

Len – wytrzymała tkanina, również naturalna, antyalergiczna, nie przyciąga kurzu.

Poliester – choć syntetyczny, bardziej odporny nawet na wielokrotne pranie i uszkodzenia mechaniczne, jest także rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Bardzo duży wybór kolorów.

Tkaniny firanowe – delikatne, mogą zastąpić tradycyjne firanki, pozwalają na wpadanie nieco większej ilości światła do pomieszczenia niż inne tkaniny, nieco prześwitujące. Dobrze wyglądają w niewielkich pomieszczeniach, nie przytłaczając ich. Nie chronią jednak prywatności tak dobrze, jak np. rolety w pełni zaciemniające.

Welwet – wysokiej jakości materiał, dodający wnętrzom nieco luksusu, jednocześnie zapewniając efekt przytulności. Pełni funkcję zaciemniającą.

Blockut – to gruba i zaciemniająca tkanina na rolety wewnętrzne, które mogą być także dodatkowe podgumowane. Takie rolety w zupełności chronią przed światłem, dają także poczucie prywatności, jednocześnie pełniąc funkcję termoizolacyjną – idealne do pomieszczeń, które zwłaszcza latem mocno się nagrzewają.

Zatem na jakie rzymskie rolety do domu warto się zdecydować? Wiele zależy od osobistych preferencji, charakteru wnętrza, ale także od tego, do jakiego pomieszczenia je przeznaczysz.

Jakie rolety do pomieszczenia?

jakie rolety rzymskie do sypialniPrzy wyborze konkretnego materiału znaczenie ma także, gdzie planujesz zamontować rolety. W zależności od przeznaczenia wnętrza warto zdecydować się na inne rozwiązania. Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione – dobrym rozwiązaniem będą rolety z grubego materiału. Z kolei najlepsze rolety do sypialni lub pokoju dziecięcego to te wykonane z tkanin naturalnych. Dodatkowo dla najmłodszych można wybrać pastelowe lub wzorzyste tkaniny. Spośród rolet do salonu, często dokonywanym wyborem są modne w ostatnim czasie rolety wykonane z tkanin firanowych. Popularne jest także łączenie rolet rzymskich z zasłonami. Wybierając rolety do kuchni, warto zdecydować się na materiały syntetyczne, odporne na wielokrotne pranie, tak by z łatwością utrzymać je w czystości. Do łazienki z kolei – lepsze będą tkaniny impregnowane – z uwagi na duży poziom wilgoci. Niezależnie od pomieszczenia dobrze, jeśli pasują do designu konkretnego wnętrza, kolorami lub stylem. Wybór barwy może stanowić urozmaicenie bądź tonować odważne wnętrze. Inne tkaniny na rolety wewnętrzne będą lepszym wyborem do minimalistycznego wnętrza, inne do pomieszania urządzonego w stylu glamour. Dekoracja okien roletami rzymskimi ma olbrzymi wpływ na charakter wnętrza, a także komfort przebywania w nim.

Jeśli zastanawiasz się, jaki materiał na elektryczne rolety rzymskie będzie najlepszy do Twojego mieszkania, zajrzyj na stronę Dormax Design i skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie dopasowane do Twoich wnętrz, potrzeb i gustu!