fbpx

Diabeł tkwi w szczegółach – dodatki i akcesoria do żaluzji, rolet

Zmieniasz wystrój pokoju i osłona okienna nie współgra z innymi dodatkami? A może elementy żaluzji bądź rolety uległy uszkodzeniu lub nie prezentują się tak ładnie, jak dawniej? Czy kupno nowej osłony to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie. Możemy zdecydować się wyłącznie na wymianę konkretnych części. Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Rolety, żaluzje, rolety rzymskie – co i kiedy może ulec uszkodzeniu?

Powody uszkodzeń są różne – od mechanicznych, na przykład takich jak uszkodzenie tkaniny, zabrudzenie, zerwanie łańcuszka lub dzwonka, po te wynikające z długiego użytkowania (np. działanie promieni słonecznych/wilgoć/osiadający kurz). Inne przyczyny to zmiana wystroju wnętrza czy sytuacja, w której osłona nie współgra z aktualnymi trendami. Kolejny powód to zbyt długie użytkowanie danej osłony i poczucie, że aranżacja okienna wygląda na przykurzoną i nieświeżą. Uszkodzenia i usterki nie zawsze oznaczają konieczność wymiany całego systemu, w wielu przypadkach wystarczy wymiana konkretnych elementów. Jakich?
 • Rolety rzymskie – wymienić możemy: tkaninę, sznurek, uchwyty łańcuszka, mechanizm.
 • Rolety – wymianie podlegają: tkanina, łańcuszek, uchwyty do łańcuszka.
 • Żaluzje – zmienić możemy takie elementy jak sznurek oraz drabinka.
 

Rolety i żaluzje – elementy dekoracyjne

W naszej ofercie posiadamy bogaty wybór akcesoriów, które możemy wymienić w szybki i łatwy sposób, bez konieczności zakupu nowej przesłony. Dotyczy to zarówno rolet jak i żaluzji. Zakup odpowiednio dobranych części będzie dobrym rozwiązaniem, gdy usterka utrudni, a nawet uniemożliwi korzystanie z osłony i sprawi, że nasze okno będzie wyglądać nieestetycznie.
 • Łańcuszek – łańcuszek służy do podciągania i opuszczania rolet oraz żaluzji, ale pełni też funkcję ozdobną. Gdy stary ulegnie uszkodzeniu, kupno nowego uchroni nas od wydatku, jaki wygenerowałoby zakup nowej osłony. W zależności od preferencji możemy postawić na standardowy łańcuszek z tworzywa lub na bardziej fantazyjne i trwałe rozwiązanie, model metalowy.
 • Złączki do łańcuszka – łańcuszek od żaluzji bądź rolet uległ zerwaniu? Nie chcesz go wymieniać, a może w przypadku danego modelu osłony nie jest to możliwe? Tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup specjalnego łącznika – wystarczy, że umieścimy w nim zerwane końce i gotowe. Złączki są bardzo estetyczne, dostępne są modele wykonane z różnych materiałów, na przykład z PCV czy z metalu.
Warto jednak podkreślić, że w niektórych przypadkach takie rozwiązanie może nie zdać egzaminu ‒ połączenie łańcuszka łącznikiem może uniemożliwić pełne otwarcie bądź pełne zamknięcie rolety lub żaluzji.
 • Uchwyty łańcuszka – jak akcesoria do rolet, to także uchwyty samoprzylepne lub przykręcane. Dzięki nim łańcuszek pozostanie na odpowiednim miejscu, uchwyty samoprzylepne dodatkowo sprawią, że ościeżnica okna pozostanie nienaruszona.
 • Mechanizm – w większości rodzajów rolet, zarówno kasetowych jak i wolnowiszących, wymienić także można sam mechanizm.
 • Taśma lub drabinka w żaluzji – w przypadku zerwania lub zniszczenia się drabinki taśmowej lub sznurka w żaluzji również możemy liczyć na szybką wymianę tylko tej części systemu, bez konieczności zakupu nowej przesłony.
Wybór artykułów do rolet i żaluzji jest bardzo duży, zdecydować się możemy na akcesoria wykonane z PCV lub metalowe w różnym kolorze i w szerokim przedziale cenowym.

Czy zmiana wystroju wnętrza lub trendów sprawia, że trzeba wymieniać także osłony?

Nie tylko różnego typu uszkodzenia sprawiają, że chcemy zmienić osłonę. Czasem są to:
 1. Zmieniające się trendy – trendy zmieniają się co roku, modne stają się nowe kolory, które chcemy wprowadzić do naszego wnętrza, pojawiają się także nowe motywy – graficzne, boho, roślinne, abstrakcyjne i inne.
 1. Zmiana wystroju – zmiana wystroju może sprawić, że konieczna będzie wymiana systemu osłon okiennych. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach wystarczająca może okazać się zmiana jednobarwnej dotąd tkaniny na wzorzystą, na przykład z motywem roślinnym, który dopełni zakupione przez nas wcześniej egzotyczne kwiaty i sprawi, że w pomieszczeniu zagości bardziej naturalny, całkowicie odmieniający dotychczasowe wnętrze klimat.
 2. Zmiana przeznaczenia pomieszczenia – czasem wnętrze całkowicie zmienia swoją funkcję, np. pokój dziecięcy staje się pokojem do oglądania filmów. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może okazać się zmiana tkaniny rolety – wybór wzorów i kolorów jest bardzo duży. Dobrą opcją będzie na przykład materiał typu blackout, który zapewnia pełne zaciemnienie i sprawia, że oglądanie filmów „jak w kinie” możliwe jest także za dnia.
Niezależenie od tego czy w domu, mieszkaniu bądź firmie zamontowaliśmy żaluzje aluminiowe, rolety rzymskie czy najpopularniejsze rolety, zawsze możemy odmienić klimat w pomieszczeniu za sprawą zamiany elementów osłony. Nawet nieduża zmiana da efekt odświeżenia i sprawi, że wnętrze: meble, kolorystyka, dodatki będą współgrały z danym systemem.  

Osłony okienne – tkaniny

W zależności od systemu wybór tkanin jest bardzo duży. Dostępne są materiały różnego typu, o różnej przezierności ‒ umożliwia to dobór materiału, który przepuszcza większą lub mniejszą ilość światła. Kolejną opcją jest tkanina typu blackout, która gwarantuje pełne zaciemnienie.  Do wyboru mamy też mnóstwo kolorów, wzorów, faktur tkanin. Duży wybór mamy także w przypadku żaluzji, skusić się możemy na lamele wykonane z aluminium, drewna czy bambusa.

Podsumowanie

Rolety, żaluzje bądź inne osłony znajdują się zarówno w domach prywatnych, jak również w biurach i firmach. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko niektóre elementy przesłony ulegają uszkodzeniu. Warto zawsze przyjrzeć się, które elementy są niesprawne i czy przypadkiem sama wymiana elementu nie okaże się wystarczająca, aby produkt działał i prezentował się, jak należy.