fbpx

Czyszczenie żaluzji: jak to zrobić?

Żaluzje to wciąż jedne z najpopularniejszych osłon przeciwsłonecznych, które zachwycają swoją wytrzymałością, elegancją i praktycznością. Dzięki nim z łatwością można zaciemnić pomieszczenie oraz regulować ilość światła przedostającą się do wnętrza mieszkania czy domu. Zastanawiasz się jak wyczyścić żaluzje? W artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek jak skutecznie i szybko pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń z osłon okiennych. Zapraszamy do lektury!

Żaluzje aluminiowe, drewniane i materiałowe – czyszczenie z kurzu

Żaluzje, tak samo jak rolety gromadzą kurz, zatem by utrzymać osłony w czystości, należy regularnie je czyścić. Aby pozbyć się roztoczy, pyłu i innych zanieczyszczeń, wystarczy dwa razy w miesiącu odkurzyć osłony okienne. W tym celu należy zaopatrzyć się w miękką ściereczkę z mikrofibry bądź miotełkę do kurzu, które przydadzą się również podczas sprzątania mebli czy parapetów.

Za pomocą szczoteczki z łatwością można dotrzeć we wszystkie zakamarki, szybko zbierając wszelkie zanieczyszczenia i to bez zastosowania żadnych detergentów. Wybierając akcesorium, warto zwrócić uwagę na jego kształt i tworzywo, z którego zostało wykonane. Materiał nie tylko musi być trwały, lecz także powinien świetnie usuwać zabrudzenia. Idealnie sprawdzi się miotełka zakończona mikrofibrą o płaskim kształcie. Dzięki temu wyczyszczenie przestrzeni między lamelami będzie proste.

Aby pozbyć się nadmiaru kurzu zebranego na żaluzji, warto kierować się kilkoma zasadami:

  1. Czyszczenie osłon okiennych zacznij od dołu, kierując się ku górze.
  2. Delikatnie zbieraj brud, unikając gwałtownych ruchów, które mogłyby sprawić, że kurz zostanie przeniesiony w inne miejsce.
  3. Po wyczyszczeniu żaluzji, nie zapomnij o oczyszczeniu miotełki z zanieczyszczeń. Wkład z mikrofibry można prać ręcznie lub w pralce.

Jednym ze sposób czyszczenia żaluzji aluminiowych czy żaluzji drewnianych jest odkurzanie przy pomocy specjalnych końcówek. Mimo że metoda zajmuje mniej czasu niż czyszczenie miotełką lub ściereczką, nie sprawdzi się w każdym przypadku (np. żaluzje dzień-noc lub żaluzje materiałowe).

Jak szybko umyć żaluzje materiałowe, aluminiowe, drewniane?

Aby dobrze wyczyścić żaluzje, czasem nie wystarczy zetrzeć kurzu ściereczką. W takiej sytuacji warto umyć osłony przeciwsłoneczne.

Żaluzje drewniane – mycie

Drewniane żaluzje są delikatne, dlatego trzeba uważać na to, aby nie straciły pierwotnego koloru i nie uległy zniszczeniu. Warto zatem używać do ich pielęgnacji miękkiej, lekko zwilżonej ściereczki. Dobrym pomysłem będzie stosowanie specjalnych preparatów do impregnacji, które zapobiegną gromadzeniu się brudu.

Mycie żaluzji aluminiowych

Aby umyć żaluzje aluminiowe wystarczy ściereczka i woda z mydłem. Czyszczenie osłon powinno się zacząć od dołu. Każdy lamel należy przecierać delikatnie wilgotną szmatką (nie może ociekać wodą).

Żaluzje pionowe (materiałowe) – mycie

Pionowe żaluzje gromadzą zdecydowanie mniej kurzu niż żaluzje aluminiowe czy drewniane, dlatego łatwiej utrzymać je w czystości. Do czyszczenia przyda się ściereczka z mikrofibry. Niektóre modele można również prać ręcznie lub w pralce.

Podsumowując, podczas czyszczenia żaluzji nie należy się spieszyć. Wykonywane ruchy muszą być delikatne. Dzięki temu nie uszkodzi się osłony okiennej. Warto również zwrócić uwagę na ilość wody wykorzystywanej do mycia po to, by nie przemoczyć żaluzji. Do pielęgnacji przyda się ściereczka z mikrofibry, specjalne końcówki do odkurzacza oraz miotełka do żaluzji.